BTK

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne

Font Size

Cpanel

Czaszki znalezione w Gruzji - dowód, który może skasować pogląd o kilku gatunkach człowieka.

 

Badając historię wczesnych ludzi w publikacjach naukowych, bardzo szybko można zagubić się w wielkiej liczbie gatunków, którymi zasypują nas autorzy. Homo habilis, Homo rudolfensis, Homo ergaster i Homo erectus, będą pierwszymi na które się natkniemy. Wszystkie te istoty żyły w Afryce. Ich szczątki (głównie czaszki) odkryto w różnych miejscach, a odkrywcy różnice w ich budowie uznawali za dowody na odrębność gatunkową. Jednak już od dłuższego czasu pojawiały się w środowisku paleoantropologicznym głosy, że tych gatunków jest zbyt dużo, że nie docenia się zmienności wewnątrzgatunkowej i tak naprawdę wszystkie te istoty (bądź przynajmniej większość z nich) powinny być uznawane za jeden gatunek.

Przeciwnicy dzielenia wczesnych Homo na liczne gatunki, otrzymali niezwykle silny argument. W słynnym gruzińskim Dmanisi znaleziono w jednym miejscu pięć czaszek z tego samego okresu, które bardzo się od siebie różnią. Obecność aż pięciu czaszek z tego samego okresu w jednym miejscu to dla paleoantropologów niebywały rarytas, pozwalający wreszcie poznać różnorodność ludzi, którzy mogli należeć do tej samej społeczności.


Trójwymiarowe komputerowe rekonstrukcje pięciu czaszek z Dmanisi. Duże różnice w budowie widać bez problemu. Fot. M. Ponce de León and Ch. Zollikofer, University of Zurich, Switzerland.


Czaszki te bardzo różnią się od siebie, wiadomo jednak, że osobniki te pochodzą z tego samego miejsca, z tego samego okresu, a więc mogą w zasadzie reprezentować jedną populację jednego gatunku.

W dodatku wielkie podobieństwo afrykańskich Homo do znalezisk z Dmanisi oznacza, że prehistoryczni mieszkańcy Gruzji też byli przedstawicielami tego jednego gatunku. To oznacza, że z użytku powinny zniknąć nie tylko nazwy kilku gatunków afrykańskich, ale też termin Homo georgicus, który ukuto dekadę temu w oparciu o pierwsze znaleziska w Dmanisi.

Odkrycie wyżej opisane podważa zasadność budowania jakiejś linii rodowodowej człowieka, ponieważ co chwila zmieniają się koncepcje i trudno powiedzieć jak takie drzewo genealogiczne mogłoby wyglądać. Materiał opisany wyżej jest jednym z wielu, wspominamy o nim ze względu na b. dobre, czytelne przedstawienie tematu.

Artykuł źródłowy znajduje się pod poniższym odnośnikiem:

Czaszki z Gruzji mogą skasować kilka gatunków człowieka.

Jesteś tutaj: Home Czaszki z Gruzji