BTK

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne

Font Size

Cpanel

Czego dowodzą maszyny działające na poziomie atomowym?


Nanotechnologia to ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Nanometr to miliardowa część metra, co równe jest w przybliżeniu stutysięcznej części średnicy ludzkiego włosa lub też dziesięciokrotnej średnicy atomu wodoru. Termin nanotechnologia po raz pierwszy został zastosowany przez Erica Drexlera w połowie lat osiemdziesiątych. Obejmuje on pojęciowo wszystkie działania prowadzone na poziomie atomowym i molekularnym wiodące do zbudowania maszyn czy przedmiotów funkcjonujących w życiu codziennym człowieka.

nanomechanizm 1     nanomechanizm 2Naukowcy uważają ją za kolejną wielką technologiczną rewolucję. W 2007 roku nanotechnolodzy zdołali umieścić cały tekst Starego Testamentu na płytce wielkości 0,5 milimetra kwadratowego. Możliwości tej technologii mogą być wykorzystywane do rozwiązania większości problemów, z którymi w tej chwili mierzy się ludzkość. Używając nanomateriałów, np. specjalnych powłok fotokatalitycznych, można sprawić, że powleczone nimi ściany i okna automatycznie same się czyszczą. Stworzonego przez człowieka włókna nano są mocniejsze i lżejsze niż stal. Trwają prace nad stworzeniem sztucznych systemów nerwowych. Naukowcy z Instytutu Harvardzkiego od lat pracują nad użyciem technik nanotechnologii do niszczenia tylko i wyłącznie komórek rakowych. Pozwoli to na znacznie skuteczniejsze i mniej inwazyjne leczenie nowotworów złośliwych. Nanotechnologia wykorzystywana jest również w prowadzeniu terapii komórkami macierzystymi i inżynierii tkankowej. W ochronie środowiska także próbuje się stosować tę nową dziedzinę techniki.


nanomechanizm 2

Rozwój takiej technologii stał się możliwy dopiero w drugiej połowie XX wieku. Wieki wcześniej ludzie tworzyli różne typy maszyn aby ułatwić sobie życie. Jednak mechanika, w skali aż do tego stopnia mikroskopijnej jak ma to miejsce w nanotechnologii, kiedyś nie była możliwa.

Okazuje się, że praktyczne stosowanie nanotechnologii wymaga czegoś więcej, niż tylko możliwości widzenia świata na poziomie atomowym (dzięki mikroskopom elektronowym). Nanotechnologia jest dziedziną interdyscyplinarną: obejmuje zagadnienia mechaniki precyzyjnej, elektroniki, chemii, fizyki, inżynierii materiałowej systemów elektromechanicznych jak również zastosowania bioinżynierii i biomedycyny w terapii genowej czy też aplikacji leków. O czym to świadczy? Co z tego wynika?

nanorobot

Konieczna jest współpraca specjalistów wszystkich tych wspomnianych dziedzin, jak też wymiana wiedzy na temat narzędzi, technik badawczych czy wreszcie elementarnych, lecz specyficznych dla każdej z tych dziedzin praw natury. Dlaczego? Bo takie konstrukcje same się nie zrobią, i jeśli mają działać zgodnie z założeniami, trzeba te wszystkie wyżej wymienione uwarunkowania uwzględnić przy ich budowie.

Dla ludzkości, nanotechnologia to ogromny skok technologiczny, dający niezwykłe wręcz możliwości.
Ale czy takie konstrukcje znamy wyłącznie z najnowocześniejszych laboratoriów i instytutów badawczych?


Wszystkie organizmy żywe nanotechnologię uprawiają od dawna. Mnóstwo struktur występujących wewnątrz komórek to rodzaje mikromaszyn (albo właśnie: nanomaszyn). Budowa takich naturalnych materiałów jak drewno, łodygi roślin, kości czy skóra - to tworzywa, których struktura jest kontrolowana na poziomie pojedynczych cząsteczek. Zagadnienia te bada nanobiotechnologia.

Warto zadać sobie pytanie: kto jest twórcą tych nanomaszyn biologicznych - biorobotów molekularnych, kto za tym wszystkim stoi - przypadek czy Projektant, doskonale znający prawa przyrody i właściwości materii? Odpowiedź na takie pytania pomogą znaleźć materiały wymienione poniżej:


Kilka słów o komórce biologicznej

Nanosystemy biologiczne w żywej komórce

Jesteś tutaj: Home Nanomaszyny