BTK

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne

Font Size

Cpanel

Ryba pancerna dyskredytuje ewolucję

Zacznijmy od wyjaśnienia, że użyte w poniższym tekście słowo "ewolucja" rozumiane jest tutaj w swojej klasycznej wersji, oznaczającej  ewolucję  biologiczną  czyli przejście od form prymitywniejszych do bardziej rozwiniętych..

 

 

Skamieliny pewnej australijskiej ryby radykalnie zaburzają długą, przyjętą swego czasu przez środowiska naukowe historię dotyczącą pochodzenia ryb. Te wyjątkowe skamieliny posiadają większość cech  miękkich tkanek, a w tym szczególnie nas interesujące obszary, gdzie mięśnie przyczepiają się do kości u ryb kopalnych. Odkrycia te umożliwiły paleontologom rekonstrukcję anatomii ryb wymarłych. Chociaż spodziewali się, że znajdą coś wyglądającego prymitywniej, odkryli w pełni zaprojektowane ryby pancerne z kompletnie ukształtowanymi mięśniami. W związku z tym odkryciem muszą teraz od nowa pisać tą część historii ewolucyjnej dotyczącej tego, w jaki sposób wyewoluowały szczęki (żuchwy)[1].

Problematyczną (dla ewolucjonistów) wymarłą rybą jest  plakoderma (ryba pancerna) [2]. Australijscy naukowcy opisali proces w jaki ewolucja przez dekady łączyła tę rybę z pochodzeniem szczęk „modelu rekina”, który posiadał mięśnie podobnie skonstruowane jak plakodermy - podobne w strukturze do współczesnego rekina. Odkrycia te zostały opublikowane w Science.

Czaszki rekina (łuk żuchwowy ruchomo zestawiony z puszką mózgową) zwisają z jednej strony do drugiej i używają mięśni bocznych. Natomiast czaszki plakodermy zwisają z góry na dół. Oczywiście nie mogły poruszać się do góry i na dół, chyba że również posiadały mięśnie w odpowiednich miejscach. Wyjaśnienie jakie przytaczają ewolucjoniści wskazuje, że pierwsza ryba, u której wyewoluowały szczęki, nie wytworzyła jeszcze na drodze ewolucji pełnej muskulatury, potrzebnej do poruszania głową i szczękami z zachowaniem pełnej i efektywnej koordynacji (w przeciwieństwie do minogów posiadających otwór gębowy bez szczęk, dookoła którego znajduje się lejkowata przyssawka, mająca po zamknięciu kształt podłużnej szczeliny).

Jednak nowe odkrycia pokazują, że plakodermy były wyposażone we wszystko, co było potrzebne do sprawnego i pełnego funkcjonowania. Owe ryby pancerne, według autorów tego badania, „prezentują anatomię, która różni się radykalnie od modelu współczesnego rekina”.  Podważenie prawdziwości dogmatycznego modelu rekina jest sprawą poważną  jeżeli przyjmiemy, że plakodermy powinny reprezentować pierwsze i „najprymitywniejsze cechy anatomii kręgowców szczękowych”.

Dlaczego ewolucjoniści nie są zainteresowani odkrywaniem tego typu informacji dotyczących „przejścia od form bezszczękowych do szczękowych”?

Plakodermy posiadały już dobrze rozwinięte mięśnie tułowia i szyi, odpowiadające za funkcjonowanie szczęk, tak samo jak inne żyjące zwierzęta – ale nie rekiny. Mięśnie tej ryby były w pewnym stopniu zmineralizowane, zachowując swój kształt. Mięśnie tych kopalnych ryb pancernych zachowały antagonistyczną postawę potrzebną do unoszenia głowy, otwierania dolnej szczęki i kłapnięcia nią w celu spożycia pokarmu.

Czy jest to rzeczywiście początek drabiny ewolucyjnej? Te rzekomo prymitywne ryby osadzone na linii ewolucji jako zapowiedź pojawienia się ewolucji szczęk, okazały się w pełni ukształtowane, bez jakiegokolwiek śladu przejścia ewolucyjnego, jakie ewolucjoniści usiłowali sobie wyobrazić przez tak wiele lat. To odkrycie zmusza badaczy ryb pancernych do szukania nowego pomysłu bądź przejścia w ewolucyjnej opowieści. Zamiast mięśni tułowia i  brzucha ewoluujących w czasie po pierwszych szczękach, wyewoluowały już wcześniej u tych rzekomych pierwszych szczękowców. Mięśnie te następnie zanikły u ich potomków, tylko po to by ponownie dalej ewoluować...

Wyjaśnienie kreacjonistów nie wymaga zmiany dotychczasowych koncepcji bądź tworzenia historii pobocznych. Pismo święte wyraźnie pokazuje, że Bóg, nie natura, zaprojektował ryby. Pismo święte również jasno wskazuje, jak świat ucierpiał z powodu ogólnoświatowego potopu, który bez wątpienia zakończył życie wielu stworzeń oceanicznych, jak również wielu stworzeń lądowych oddychających powietrzem, które nie znalazły się na pokładzie Arki Noego. Podsumowując, potop ogólnoświatowy jest odpowiedzialny za ogromną mineralizację i szybkie zagrzebanie tych australijskich plakoderm (ryb pancernych).

Kolejnym następstwem ogólnoświatowej powodzi jest wyjaśnienie faktu dlaczego te konkretne ryby pojawiają się w niższych warstwach osadowych. Nie pojawiły się tam dlatego, że wyewoluowały jako pierwsze, wręcz przeciwnie spowodowane to zostało tym, że posiadały ciężki pancerz kostny, który spowolnił je na tyle, że nie były w stanie uciec przed wodami szybko następującego potopu.

Powyższe odkrycia jasno pokazują, że plakodermy - ryby które powinny reprezentować pierwsze szczękowce, posiadały wszystkie cechy potrzebne im do funkcjonowania od samego początku, kiedy zostały stworzone.

 

Źródło:     

http://www.icr.org/article/7620/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook    

 


1.Ten epizod historii ewolucyjnej ciągnie ze sobą bagaż, jako że skamieniałości nie potwierdzają żadnej z dwóch głównych, konkurujących ze sobą teorii ewolucji szczęk – tzw  „teorii seryjnej” (w odcinkach) oraz bardziej skomplikowanej „teorii niejednorodnej” (złożonej).

2.ryby kopalne z epoki syluru i dewonu, zaliczane do pierwszych reprezentantów gromady ryb; posiadały silny pancerz osłaniający pysk i przód ciała, kostną szczękę dolną i zęby.

 

 

 

Jesteś tutaj: Home Ryby pancerne a ewolucja