BTK

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne

Font Size

Cpanel

Żywe przekładnie - problem z ewolucją

Skoczki - owady z rzędu pluskwiaków, zamieszkujących głównie strefy zwrotnikowe i podzwrotnikowe, charakteryzujących się skoczną trzecią parą odnóży oraz błoniastymi skrzydłami o żyłkowaniu podłużnym i poprzecznym.Gdy owady skoczne skaczą, to one naprawdę skaczą. Te malutkie stworzenia rzucają się z taką furią, że, szczerze mówiąc, wszystko poszłoby w niewłaściwym kierunku, gdyby ich mechanizmy skoczne nie były odpowiednio dopasowane. Na przykład, gdyby jedna noga skoczyła trochę szybciej lub z nieco większą siła niż druga, wówczas owad rzuciłby się w bok. Dobrze, że małe koła zębate synchronizują ich tylne nogi.

Koła zębate, utrzymujące tylne nogi w zblokowanym kroku.Technicznie omawiany skoczek to młodzik - nimfa. Pewien biolog Greg Sutton z Bristolu znalazł dwa drobniutkie rzędy blokujących zębów u podstawy nóg owada. Gdy owad ten skacze, koła zębate zazębiają się, utrzymując dwie nogi w zblokowanym kroku. Sutton uchwycił działanie zębatki, co trwa zaledwie kilka milisekund, za pomocą szybkich kamer. Ten niezwykły mechanizm pomaga skoczkom wystrzelić się na stokrotną długość ich ciała w jednym skoku. Według porannego wydania NPR, Sutton powiedział, że jest to "pierwszy mechaniczny system przekładni jaki kiedykolwiek zaobserwowano w przyrodzie."(1)

  Projekt czy przypadek?    


Może to być pierwszy układ przekładni jaki został rzeczywiście zaobserwowany, aczkolwiek nie jest to pierwszy znany. Od pewnego czasu naukowcy badają efekty działania przekładni molekularnych. Na przykład, bakteryjne wici posiadają system zmiany przekładni, który działa przy różnych prędkościach do przodu i do tyłu, co więcej mają sprzęgła, które mogą odłączyć silnik od śmigła wici.(2)
W 2008 roku biochemicy odnotowali również istnienie przekładni molekularnych w wirusowym opakowaniu DNA silnika.

Te wszystkie przykłady pojawiające się jakby właśnie wytoczyły się z miniaturowego warsztatu, jasno wskazują na staranne i celowe projektowanie - co dla ewolucjonistów jest zbyt trudnym problemem do wyjaśnienia. Z pewnością te żyjące przekładnie mogły zostać jedynie stworzone.

Źródło:
'Living Gears' Might Have Evolutionists Hopping Mad by Brian Thomas, M.S. *

Przypisy:
1.Cole, A. Living Gears Help This Bug Jump. NPR Morning Edition. Posted on npr.org September 13, 2013, accessed September 14, 2013.
2.Thomas, B. Bacterial Clutch Denotes Design. Creation Science Update. Posted on icr.org July 1, 2008, accessed September 16, 2013.
3.Thomas, B. Virus Motors Impossible for Evolution. Creation Science Update. Posted on icr.org January 9, 2009, accessed September 16, 2013.
* Mr. Thomas is Science Writer at the Institute for Creation Research.
Article posted on September 23, 2013.

Jesteś tutaj: Home Żywe przekładnie