Inteligentny-Projekt.pl

Biznes i Budownictwo

statyczne regały magazynowe
Biznes

Przegląd statycznych regałów magazynowych

Najpopularniejszą grupą systemów regałów magazynowych są regały statyczne. Są to konstrukcje, które nie są wyposażone w elementy ruchome. Na rynku dostępnych jest kilka grup regałów statycznych – regały rzędowe, wjezdne oraz dłużycowe. 

Czym różnią się poszczególne rodzaje regałów? Jakie mają najważniejsze wady i zalety? 

Regały rzędowe

Jest to bezsprzecznie najczęściej występujący rodzaj regałów magazynowych. Regały rzędowe są bowiem rozwiązaniem najtańszym. Dzięki stosowaniu tego systemu regałowego możliwe jest minimalizowanie ceny jednego miejsca paletowego. A nie jest to jedyna zaleta regałów rzędowych.

System rzędowy jest łatwy w montażu i umożliwia szybkie zmiany w konfiguracji regałów. Nie wymaga czasochłonnej konserwacji, a wszelkie usterki są łatwe do identyfikacji. Łatwy jest również demontaż systemu.

Nie oznacza to, że system rzędowy pozbawiony jest wad. Najważniejszą jest brak możliwości optymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni. Często pojawiają się opinie, że stosowanie tego systemu powoduje największe straty powierzchniowe. Inną wadą regałów rzędowych jest brak rozdzielenia strefy załadunku od strefy wyładunku. Powoduje to poważne ograniczenia organizacyjne i zwiększenie czasu potrzebnego na obsługę klientów. Dodatkowo brak rozdziału zwiększa ryzyko wypadków, w których uszkodzeniu ulegają towary lub sprzęt magazynowy. 

Regały magazynowe wjezdne

Regały wjezdne pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni niż ma to miejsce w przypadku klasycznych regałów rzędowych. Ich stosowanie pozwala na zmniejszenie szerokości korytarzy. Regały tego typu pozwalają również osiągać oszczędności eksploatacyjne. Ze względu na brak elementów jezdnych oraz brak rozwiązań elektronicznych są trwałe i mało podatne na uszkodzenia. A to pozwala na unikanie kosztów remontów. Jednak należy zauważyć, że są to konstrukcje droższe, a więc wymagające większych nakładów inwestycyjnych. 

Czy system regałów wjezdnych jest wolny od wad? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim regały magazynowe tego typu są trudne w konfiguracji i nie pozwalają na wykorzystywanie całej powierzchni. Przykładowo wymagają jednorodnej wysokości magazynu i nie mogą być stosowane w miejscach o obniżonym stropie. Kolejnym utrudnieniem dla obsługi magazynu jest brak dostępu do wszystkich przechowywanych palet. Podobnie jak w przypadku regałów rzędowych, w konstrukcjach wjezdnych nie ma rozdziału na strefy, co jest źródłem identycznych problemów. 

Regały wspornikowe dłużycowe

Jest to rodzaj regałów statycznych służących do przechowywania ładunków o ponadstandardowej długości. Często spotykane są w składach budowlanych, w których znajdują się różnego rodzaju rury, listwy lub profile. Ich podstawowym elementem jest pionowa struktura słupów nośnych, do której dołączone są ramiona. W zależności od ich ilości konstrukcje dłużycowe dzielimy na pojedyncze z ramionami po jednej stronie słupów nośnych oraz gondolowe, w przypadku których ramiona występują po dwóch stronach.

Konstrukcje dłużycowe są dodatkowo dzielona na lekkie i ciężkie. Podział ten jest związany z wagą przechowywanych towarów.