Rzadko, bo rzadko, ale zdarzają się na rynku nieruchomości okazje, które szkoda ominąć. Zwykle, zakup nieruchomości w atrakcyjnej cenie wymaga nie tylko podjęcia natychmiastowej decyzji, ale tez wyłożenia gotówki na stół. Sięgamy wówczas po kredyt gotówkowy, który faktycznie otrzymamy szybko i bez większych trudności w każdym banku. Tyle tylko, że jest on sporo droższy od hipotecznego.
Jak zamienić kredyt gotówkowy na hipoteczny?
Nie ma najmniejszego problemu, aby zaciągnąć kredyt gotówkowy na kwotę nawet 200 tysięcy. Proces weryfikacji jest stosunkowo prosty, a okres spłaty (w zależności od banku) może wynosić nawet 96 miesięcy. Kredyt hipoteczny to bardziej skomplikowany proces weryfikacji nie tylko klienta, ale tez nabywanej nieruchomości. Istnieją jednak dwie metody zamiany kredytu. Najprostsza z nich to tzw. konsolidacja. To nic innego jak połączenie wszystkich naszych kredytów w jeden i zabezpieczenie go hipoteką nieruchomości. Druga metoda to po prostu zmiana formy i warunków kredytu.
Co nam daje zmiana?
Przede wszystkim, przy rozsądnym wyborze kredytu możemy znacząco obniżyć wysokość raty. Po pierwsze, kredyty hipoteczne są tańsze, a po drugie możemy zdecydować się na zdecydowanie dłuższy okres kredytowania. Kredyt gotówkowy musimy spłacić maksymalnie w ciągu ośmiu lat, na spłatę hipoteki mamy aż 20, a w określonych przypadkach nawet 30 lat.
Czy to się opłaca?
Przede wszystkim musimy starannie przejrzeć warunki umowy kredytu gotówkowego, który zaciągnęliśmy. Niestety, zazwyczaj zwracamy uwagę na oprocentowanie, wysokość raty, całkowity koszt oraz czas trwania umowy. W tym przypadku to zbyt mało. Najistotniejsze są prowizje, które będziemy musieli zapłacić za wcześniejszą spłatę umowy czy opłaty za pobranie określonych dokumentów np. o wysokości salda. Te wszystkie koszty musimy dokładnie policzyć, aby sprawdzić opłacalność operacji. Musimy też pamiętać, że nie możemy mieć na sumieniu żadnego zaniechania względem banku. Opóźnienia w spłacie rat, zaległości w płatnościach, mogą uniemożliwić nam, zaciągniecie kredytu, bo zamiana jest traktowana dokładnie tak samo, jak nowe zobowiązanie. Przechodzimy więc ponownie cały proces weryfikacji. Jest to także jeden z powodów, dla którego zmiana warunków kredytu może być korzystna. Jeśli wiemy, że nie będziemy dawać sobie rady z obsługą wysokich rat kredytu gotówkowego, koniecznie zmieńmy go na hipoteczny, aby nie wpaść z czasem w długi.