Budowa domu to dla wielu osób jedno z największych przedsięwzięć w życiu i to bez względu na to, czy inwestycje realizują samodzielnie, czy razem z firmą budowlaną. To, dlatego przed startem przygotowują się i sprawdzają ewentualne przeszkody. O czym warto pamiętać? Jakie rzeczy uwzględnić w planie i na co się przygotować? Lista jest długa, ale jest kilka kwestii, o których koniecznie trzeba pamiętać.
Bez fachowców niewiele zdziałasz
Jeszcze do niedawna wielu prywatnych inwestorów decydowało się na budowę domu w systemie gospodarczym. Co to oznacza? Że budowa domu opierała się na zaangażowaniu rodziny i znajomych, nie koniecznie znających się na budowlance Tak było taniej, ale czy szybciej i profesjonalnie? Co do tego można mieć wiele wątpliwości dziś system gospodarczy odchodzi do lamusa i mieszkańcy województwa lubelskiego zgłaszają się do takich firm jak MM Bujak, czyli profesjonalnych przedsiębiorstw budowlanych. Dzięki nim prace przy budowie wykonywane są sprawniej, szybciej, a także z zachowaniem norm i zasad sztuki budowlanej. Dysponując odpowiednim budżetem, firma budowlana może postawić dom nawet w kilka miesięcy, a w przypadku firmy MM Bujak nawet wykończyć go pod klucz.
Oszacuj czas i budżet
Nie ma co ukrywać, że budowa domu nie jest najtańszą inwestycją. Wielu Polaków nie stać na to, aby sfinansować ją z oszczędności i decyduje się na kredyt bankowy. Jego wysokość powinna być dobrze oszacowana. Można to zrobić, przygotowując profesjonalny kosztorys budowy, w tym robocizny. Pozwoli to uniknąć przestojów w pracach i stresów z tym związanym. Zapewnienie sobie budżetu powinno iść w parze z rozpisaniem harmonogramu prac. W zależności od tego, w jakiej technice będzie się odbywać budowa domu, przerwy technologiczne mogą objąć kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Przerwy są potrzebne pomiędzy poszczególnymi etapami robót, a także rozplanowane i skoordynowane z możliwościami kadrowymi, jakie ma firma budowlana nie będą przedłużać czasu budowy.
Postaw na dobry projekt
Błędów na budowie nie da się uniknąć – zdarzają się one nawet przy bardzo prostych pracach. Mogą one wynikać z równych czynników, najczęściej jednak są kwestią mało szczegółowego projektu. To, dlatego warto zadbać o dokładność już na etapie tworzenia projektów. Im będzie on bardziej skrupulatny, tym mniejsza będzie możliwość jego błędniej interpretacji. Jest to o tyle ważne, że niektóre błędy inwestorów i wykonawców wiążą się ze zwiększeniem kosztów budowy, a także problemami natury prawnej i urzędowej.
Warto też pamiętać, aby przy wyborze projektu pochylić się nad rozwiązaniami, które pozwolą obniżyć koszty, jakie niesie za sobą budowa domu. Lublin pod tym względem jest miastem dającym wiele możliwości, bowiem na jego terenie działa wiele biur architektonicznych, które pomogą w optymalizacji projektu. Mogą oni zaproponować wiele rozwiązań, które bez problemu wdroży później MM Bujak np. odpowiednie rozplanowanie pionów, kompaktowy kształt domu, zastosowanie dachu dwuspadowego.