Zawory zwrotne do wody montowane są najczęściej w instalacjach hydraulicznych, grzewczych i ze sprężonym powietrzem. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie i stałe regulowanie przepływu wody, powietrza i innych mediów. Dzięki zastosowaniu zaworów zwrotnych, wiele instalacji może pracować poprawnie. Jakie materiały mogą być wykorzystane do produkcji tych urządzeń? W zasadzie dość różne, w zależności od środowiska pracy zaworu, rodzaju medium roboczego i innych wymagań. Wśród materiałów najczęściej występują:
- stal nierdzewna,
- stal,
- mosiądz,
- tworzywa sztuczne, głównie polipropylen.
Rodzaj przepływającego medium decyduje o zastosowaniu konkretnego materiału, a właściwie jego stan skupienia, poziom agresywności i wymagane ciśnienie otwarcia oraz wielkość przepływu.
Co to są zawory zwrotne do wody?
Zawory zwrotne do wody stanowią część instalacji ciśnieniowych i stosowane są w hydraulice. Przede wszystkim gwarantują przepływ określonego medium roboczego w jednym, ustalonym na początku kierunku i jednocześnie blokuje przepływ w kierunku przeciwnym. Zawór sprawia, że cały układ pracuje poprawnie i bezawaryjnie, gdyż zabezpiecza cały układ przed awarią, steruje kierunkami przepływu czynnika płynnego oraz chroni pompy przed uszkodzeniem. To dzięki zastosowaniu wysokiej jakości zaworów nie ma przecieków. Aby więc zapewnić sprawne działanie całego systemu w domu, w zakładzie pracy czy w innym miejscu, najlepiej jest wykorzystać do tego wiedzę i umiejętności osób zajmujących się hydrauliką na co dzień. W ten sposób nie tylko zawór uchroni przed zalaniem, ale całość będzie działała sprawnie i przez długi czas.
Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych?
Zawór zwrotny do wody może przyjmować różne formy. Wśród nich występują poniższe:
- zawór zwrotny grzybkowy,
- zawór zwrotny kulkowy,
- zawór zwrotny membranowy,
- zawór zwrotny klapkowy.
Według innego podziału, można wyróżnić zawory zwrotne z obciążeniem lub bez obciążenia. Każdy typ ma swoją specyficzną budowę, ale zasada działania jest we wszystkich dość podobna. Który z nich będzie najlepiej spełniał swoje zadanie, z pewnością zależy w dużej mierze od miejsca umieszczenia. W tym zakresie najbezpieczniej jest skontaktować się z fachowcami, którzy dobiorą odpowiedni zawór i z powodzeniem go zamontują. Jeśli nie wiesz jak działa hydraulika, lepiej nie brać się za to samodzielnie.